Header Image

Filmipogramm

Soome-ugri Filmi Fondi filme saab vaadata ehtsas jurtas

Seto Folgil saab nautida soome-ugri filmitegijate käe all valminud ainulaadseid filme ja seda täiesti eksklusiivses linastuspaigas, spetsiaalselt festivali ajaks püstitatavas jurtas.

Filmiprogrammi filmid pärinevad eelmiste aastate Soome-ugri filmifestivalide (FUFF) valikust.

Seansse juhatavad sisse erinevatest rahvustest FUFFi vabatahtlikud – marid, eestlased, ungarlased jne.

Filmid toob Seto Folgile Soome-ugri Filmi Fond (SUFF).
NB! Jurtasse mahub korraga 16 inimest. Iga film linastub festivali jooksul kaks korda.

Filmid

“Puzkar” / “Pesa”

90 min
Režissöörid Sergei Nagovitsõn ja Konstantin Ložkin

Maapiirkonnas kasvanud udmurdi noored kolivad keskkooli lõpetamise järel parema tuleviku lootuses Udmurdimaa pealinna Ižkarisse (Iževsk vene k.). Võõras keskkonnas toime tulla aga polegi nii lihtne. „Pesa“ räägib loo katsumustest, mis maalt linna kolinud noori kõikjal saadavad. Eestikeelsete subtiitritega.

Reede, 16. juuni 18:30 Filmijurta
Laupäev, 17. juuni 19:00 Filmijurta

7 saami lugu 

“7 saami lugu” annab hääle kaasaegsetele saami jutuvestjatele, kehastades saami uue põlvkonna filmitegijate ühistööna sündinud nägemusi. Kuue nädala jooksul ning ühe ja sama filmimeeskonna abiga tegid seitse filmirežissööri ja kolm produtsenti igaüks Sapmi ääretus tundras Katuokeino külas ühe filmi. “7 saami lugu” ületab mitmed piirid ning jutustab lugusid, millest siiani on vaikitud.

Reede, 16. juuni 21:30 Filmijurta
Laupäev, 17. juuni 16:00 Filmijurta
Pühapäev, 18. juuni 13:00 Filmijurta

“Sámi bojá” / “Saami poiss”

9 min
Režissöör Elle Sofe Henriksen, Produtsent Elle Marja Eira

Mikkel on põhjapõdrakasvataja, kel lasub ainuvastutus oma perekonna põhjapõdrakarja eest. Mikkeli väline kest on küll tugev nagu ühel õigel sámi bojál, hinges aga valitseb kaos.

“Giksašuvvan ealli” / “Vaevatud loom”

15 min
Režissöör Egil Pedersen

Kauge maanurk Põhja-Norras. Tüdruk tahab aidata oma haiget koera. Tüdruku vanemad paistavad aga veelgi enam abi vajavat. Ema on omaenda mõtetesse ära eksinud, isa vaevab üksildustunne ja tüdruk otsib tõde. Film lahkab isa ja tütre vahelisi keerulisi suhteid.

 “Áile ja áhkku” / “Áile ja Vanaema”

12 min
Režissöör Silja Somby

Aile ja vanaema on väga lähedased. Vanaema õpetab Ailele looduse saladusi ja ravimise kunsti. Kuid Ailel on suur saladus, mis paneb nende sõpruse proovile.

 “Ellos Sápmi” / “Elagu Sápmi”

12 min
Režissöör Per Josef Idivuoma

“Elagu sápmi” on lugu karismaatilisest naistekütist Klemetist, kelle reedab tema oma kogukond. Paljad hipinaised, seks ja pommid üksnes kaunistavad seda mässulist komöödiat, mis paljastab tõe esimese Saami parlamendi loomise ajal toimunu kohta. “Elagu Sapmi” ongi ühe ajaloolise sündmuse revolutsiooniline tõlgendus, mis põhineb tõsielulisel lool filmi kaasautorist Niilas A. Sombyst.

“Edith & Aljosja”

8 min
Režissöör Ann Holmgren

Naine ja mees, keda eraldab jõgi ning kes üksteisega kohtumiseks peavad rikkuma loodusseadusi. See on kultuurilisi erinevusi trotsiv lihtne armastuslugu.

“Hilbes biigá – O.M.G.” / “Oh Máigoni tüdruk”

18 min
Režissöör Marja Bål Nango

Paistab kesköine päike ning kaks teismelist tüdrukut on oma igavast külaelust tüdinud. Nad tahavad seigelda ning otsustavad kuskile mujale hääletada – mis toob muidugi kaasa omad riskid.

“Iđitsilba” / “Põletav päike”

12 min
Režissöör Elle Márjá Eira

Maijen ja ka kõik teised tema hõimu naised kannavad väga erilist mütsi. See on sarvekujuline ja Maidenile väga oluline. Kirikuisad näevad mütsi kujul aga liigset sarnasust kuradi enda sarvega ning leiavad, et see tuleb seetõttu hävitada.

Ungari lühifilmid

Laupäev, 17. juuni 13:00 Filmijurta
Pühapäev, 18. juuni 16:00 Filmijurta

“Valge hunt”

18 min
Režissöör Fanni Szilágyi

Niki külastab iga päev linna loomaaia üksikut vangi – valget hunti. Ohtliku looma puuri pääsemiseks on ta valmis tegema ükskõik mida. Noor mustlanna seisab aga muudkui silmitsi loomaaia tugeva meespere seatud karmide reeglitega. Tema seksuaalse ärakasutamise kaudu näeme, missugune on noore võõra positsioon metsikus ja meeste poolt domineeritud maailmas. Lugu lõppeb aga üllatava pöördega.

“Päikesetõus Rumeenias”

25 min
Režissöör Abel Visky

Kolmkümnendates aastates ungarlane Daniel võtab ette reisi Rumeenia rannikule, et kohtuda oma isaga, keda ta pole imikueast saati näinud. Kui ta tunnistab, et vajab neerusiirdamist ning tuli tegelikult isalt poolt neeru küsima, tõusevad nende kohtumise panused märgatavalt…

“Tabula Rasa”

30 min
Režissöör Sándor Csoma

On aasta 1990 Transilvaanias. Diktaator on surnud. 13-aastased Emma ja Abel armuvad, kuid nende vanemate minevik peidab endas tumedat saladust.

“Betonzaj” / “Betooni heli”

30 min
Režissöör István Kovács

Dia on noor naine, kes harrastab kikkpoksi ning elab koos oma ema ja noorema vennaga Budapesti äärelinnas. Tema suur unistus on minna võistlema Saksamaale, kus saaks korralikku raha teenida. Ainus, mida selleks teha tuleb, on võita eesseisvad meistrivõistlused. Kaks nädalat enne seda saab Dia aga teada, et ootab last oma armsamalt, kes on juhtumisi ka tema treener.