Header Image

Muruülikool

Seto Folgi muruülikool arutleb sel aastal metsa teemadel. Tule mõtle kaasa ja ütle ka oma sõna sekka!

Seto Folgi muruülikool on mõeldud kõigile neile, kes lisaks heliliste palangute nautimisele peavad au sees ka verbaalset eneseväljendust. Kolme päeva jooksul saab kuulata mõtteid avardavaid loenguid ning anda ka oma panuse väärtusliku arutelu loomisesse.

Muruülikooli loengud aitavad mõtestada olulist meie ümber: ühiskonda, metsa, loodust. Mis või kes siis ikkagi on “metsa poole” kes seda pole? Kuidas erinevad inimesed metsa poole olekut mõtestavad ja kuidas on see ajas muutunud?  Kas metsapoolsus on ka kohatundlik ning kellega koos usaldatakse metsa minna?

Muruülikooli loengud toimuvad Seto Talumuuseumi hoovis. Loengud on eesti keeles.

Valdur Mikita

“Metsakunst ehk kuidas mõelda metsast?”

«Ma sain aru, et mets on midagi sellist, mille serva või keskpunkti ei õnnestu kunagi kätte saada – libiseb lihtsalt eest,»
«Aga ka see teadmine on ehk midagi väärt.» (Valdur Mikita, Postimees,19.02.2014)

Valdur Mikita on kirjanik ja semiootik. Triloogia “Metsik lingvistika” (2008), “Lingvistiline mets” (2013) ja “Lindvistika” (2015) autor.

Reede, 16. juuni kell 16:00

Mats Varik ja Jürgen Aosaar

Metsahariduse Murutund

Et metsas omadega mitte metsa minna, on mõistlik omad kaasa võtta ja Metsahariduse muruülikoolis oma teadmised proovile panna. Festivali pärastlõunane muruülikoolitund haarab küsimuste ja vastuste harivasse ringi. Kindlasti juba teate üht-teist ja teil avaneb võimalus oma teadmiste üle rõõmu tunda. Lapsed võib julgesti kaasa võtta, sest nende metsatarkused võivad teid üllatada. Metsas võib juhtuda nagu eluski – keerulistel küsimustel on lihtsad vastused ja vastupidi. Metsahariduse meeskond viskab õhku mõlemaid variante. Tulge metsatarkusi üles noppima!

Laupäev, 17. juuni kell 14:00

Rein Järvelill

“Setode identiteet”

Kunagi tulid eestlased linnast metsa ja avastasid sealt setod. Setodele õpetati selgeks eesti keel ja saadeti linna. Mets jäi tühjaks. Kuidas edasi? Kas setod tuleb linnast metsa tagasi tuua ja kas nad ise tahavad seda? Kas ilma metsatarkuste teadmiseta jäävad setod metsas ellu?

Rein Järvelill on Seto Infoseltsi juhataja ja Seto Panga president.

Laupäev, 17. juuni kell 20:00

Ahto Kaasik

“Eestlaste ja setode looduslikud pühapaigad”

Rahvapärimused kinnitavad, et varem oli oma looduslik pühapaik igal külal ja talul. Pühad metsad, mäed, orud, jõed, järved, saared, allikad, kivid, pangad ja koopad on meie vanimad looduskaitsealad. Ajalooliste andmete põhjal on Eestis teada üle 800 hiielaadse kogukondliku pühapaiga, lisaks üle paari tuhande väiksema püha koha. Sajad pühad allikad, kivid ja puud on elavas kasutuses. See, mis on meil veel üsna tavaline, on paljudes maades kadunud ja unustatud.

Ahto Kaasik on looduslike pühapaikade ja eesti rahvapärimuse uurija ja tutvustaja. 2016. a ilmus temalt menukas ülevaateraamat “Põlised pühapaigad”. Ilmumas on pühapaikade teejuht, mis tutvustab ka mitut Setomaa pühapaika.

Pühapäev, 18. juuni kell 11:00