Header Image

Programm

29–30 juuni Värska

Kõik matka-, muusika- ja lasteprogrammi sündmused leiad ajakavast!

Sündmuse tüüp
17:00
Matkatelk

Õrsava matkarada

Ümber maalilise Õrsava järve lookleb matkarada, kuhu võid sammud seada kohe, kui päike oma esimesi valguskiiri näitama hakkab. Otsusta ise, millal ja kellega seiklema lähed!

17:00
Õpitubade ala

Folgivaiba kudumise õpituba

Sel aastal saab ka Folgivaipa kududa kahel viisil - nii Kirävüü naiste juhendamisel päris ehtsatel kangastelgedel kui ka festivali loovusnurkades püstitatud raamidel. Vaipu saab kududa terve festivaliaaja vältel.

17:00
Matkatelk

Virgutusrada

Maapind, kivid, käbid ja muu looduslik materjal on hea vahend oma tervisliku seisundi hindamiseks. Rada teeb jalatalla energiapunktid töökorda ning tervis tulvab üles peanupuni välja. Avatud läbimiseks igal ajal.

17:00
Lasteala

Tuulevurri meisterdamine

Värvimist ootavad teraapilised folgimandalad, mida saab värvili- seks võluda ja seejärel natukese näpuosavuse abiga lõbusaks tuulevurriks voltida terve festivali ajal tasuta.

17:00

Kivimandala meisterdamine

Maalime kividele loodusmotiive ja mustreid ning sätime muru peale päikese kätte kuivama. Festivali lõpuks valmib lasteala juurde ühistööna kaunis kivimandala. Õpituba juhendavad lasteala vabatahtlikud.

18:00
Lasteala

Pärimustants

Avapäeval festivalile jõudnud väikesed folgilised võivad valmis sättida tantsukingad, sest reedel tuleb Seto Folgi lastealale külla Võru pärimustantsu festival, kes sätib selgeks Teppo timmi ja polkasammu. Lisaks mängitakse Vana-Võromaa tantsumänge.

18:00
Seto Talumuuseum

Seto keele õpituba

Arhailine ja eripärane seto keel on osa setode identiteedist, kuulub Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse ja on väga ilus kuulata ja kõnelda! Tule ja saa sellest osa! Õpituba viivad läbi Vabarna Maret ja Kuremäe Anni.

18:00
Pealava

Ülemakstud Rentslihärrad, Seltsidaamid ja Lapsed

Seto Folgi avamise puhul tulevad Võrumaa küngaste ja metsade vahelt välja karused Ülemakstud Rentslihärrad, kes sel korral võtavad ühes ka oma armsad Seltsidaamid, kes omakorda võtavad kaasa vahvad lapsed. Teate küll seda laulu: talupoig võtsõ naasõ, naanõ võtsõ latsõ, kiä kõik olliva väega ilosa! Nagu Rentslihärrade puhul tavaks, kõlavad eriti ägedad ja mehised rahvalaulud. Sel korral lisaks siis ka õrnemaid ja pehmemaid hääli ning pillihelisid. Esitusele tulevad lood ja laulud otse Võrumaa südamest!

19:00
Matkatelk

Niitude avastusretk

Niidud on Eesti kõige liigirikkamad kooslused ja lausa 700 taimeliiki on tunnistanud need omale sobivaks kasvukohaks. Miks see nii on, saame teada retkel, mida juhib taimetark ja loodusgiid Marje Loide.

19:00
Koplilava

Verska Naase ja Kuldatsäuk

Leelokoorides Verska Naase ja Kuldatsäuk laulavad Värska kandi naised, kellest mitmed on seto laule laulnud juba lapsepõlvest saadik. Lauldakse nii uuemaid kui ka vanemaid laule, millel on harjumatu, kuid lummav kõla. Kooride jaoks on oluline, et seto leelo kõlaks ka loomulikus keskkonnas seto pühadel ja pidudel, kodus käsitööd tehes ja lastega lauldes ning mängides.

20:00
Pealava

Marko Matvere & Väikese Lõõtspillide Ühing

Marko Matvere ja VLÜ näol on tegemist lause legendaarse kooslusega, mis alates 1995. aastast tantsutab rahvast rahvalike laulude ja meremeheviiside saatel. Õieti sündis ühing juba 1989. aastal, kui lõõtsamänguhuvilised noormehed üheskoos maapoodi sattusid, kus silmasid riiulil tillukesi lastele mõeldud karmoškasid. Hind oli soodne, ning vabatahtlik kodanikeühendus mängiski end peagi rahva südametesse.

20:00
Matkatelk

Ravimtaimedega tuttavaks

Ravimtaimi kasvab kõikjal. Mida võtta, mida jätta? Millal võtta ja milleks? Ravimtaimede väest räägib ja head nõu annab taimetark ja loodusgiid Marje Loide.

20:00
Lasteala, Seto Talumuuseum

Piret Päär ja Meelika Hainsoo

Kell kaheksa seame sammud Seto Talumuusemi poole, kus saame kuulata Piret Pääri muinasjutte ja mõistulugusid. Juttude vahele kuulame muusikalisi vahepalu pärimusmuusik Meelika Hainsoolt. Sobib lastele alates 6. eluaastast.

21:15
Koplilava

MandoTrio

MandoTrio on kolmest noorest mandoliinimängijast koosnev pärimusklassikat ning omaloomingut viljelev koosseis, mis sai alguse 2016. aasta oktoobris. MandoTrio missiooniks on saanud nakatada inimesi mandoliinihullusesse. Hans on pärit Tallinnast, Kristjan Liimalast ning Tanel Jõgevalt, kuid neid on üle Eesti kokku toonud Viljandi, TÜVKA ja põline kiindumus mandoliinidesse pärimusmuusikas. 2018. aasta aprillis ilmus bändi debüütalbum “Ilma sünnib”.

22:30
Pealava

Zetod

Setomaa folkrokkpunt Zetod alustas loomingulist tegevust 2003. aastal. Tänaseks üllitanud viis albumit: „Lätsi vällä kaema“ (2005), „Lätsi tarrõ tagasi“ (2008), „Lätsi sanna“ (2010), “Lätsi kõrtsu” (2013) ja juubelialbum “Lätsi liina” (2018). Särtsakate seto poiste lavaline sarm täiendab nende maitsekaid, nutikaid ja vägiseid rahvalaulude-pillilugude seadeid, mis tekitavad põnevust ja äratundmist ka folgivõõramas kuulajas.

00:00
Söökla

Treski Küün esitleb : Seto Folgi ööklubi

Seto Folgi legendaarsed söökladiskod tulevad taas! Sel aastal esitleb ööklubi Treski Küün, kes toob vanasse sööklasse oma legendaarse Lauda Kõrtsu ning paneb püsti korraliku möllu!

10:00
Pealava plats

Hommikujooga täiskasvanutele

Head emotsioonid ja kerge olemise festivalipäevaks tagab virgutav hommikujooga. Kosutava joogaseansi viivad läbi Evelyn Tuul stuudiost Samm ja Küllike Saar Error Tantsukoolist.

11:00
Matkatelk

Laste tunnetus- ja kuulamismatk

Loodust oma silmaga vaatama, kõrvaga kuulma ja käega katsuma viivad loodushariduse spetsialistid Karin Pai ja Eva-Liisa Orula.

11:00
Pealava plats

Lastejooga

Laupäevast programmi alustab hommikujooga lastele, mida tulevad läbi viima Evelyn Tuul stuudiost Samm ja Küllike Saar tantsukoolist Error. Tegemist on loomingulise ja tantsulise tunniga, kus saab ennast algavaks päevaks lahti liigutada.

12:00
Matkatelk

Mobiiliorienteerumine

Nutikas maailmas on orienteerumine võimalik ka ilma kaardi, kompassi ja märkeseadmeta. Täpsemalt, neid kõiki asendab üks seade, mis enamikul meist niiehknaa taskus suriseb ja piiksub.

12:00
Matkatelk

Põhjalaagri orienteerumine

Esimese Vabariigi ajal rajatud Petseri Põhjalaagri aladel võib ajaloohuviline leida nii mõndagi põnevat. Haara matkatelgist kaart ja elektrooniline kiip ning asu seiklema vana sõjaväelaagri hoonete ja rajatiste vahele.

12:00
Matkatelk

Loodusvaatluste matk rakendusega

Loodusvaatluste andmebaasi nutirakendus võimaldab kõigil loodushuvilistel oma vaatluse kirja panna kohapeal. Seto Folgil saavad selgeks kõik nutika loodusvaatluse nipid! Matka juhib Silja Kana Eesti Loodusuurijate Seltsist.

12:00
Matkatelk

Õrsava süstamatk

Õrsava süstamatkad (4km) toimuvad laupäeval 30.06, kell 12 ja 16. Hind sõitjale 10€. Sobib lastele alates 8. eluaastast. Algus, info ja registreerimine Matkatelgist.

12:00
Matkatelk

Orienteerumisrada algajatele

Rada neile, kes tahavad teha orienteerumisega tutvust teha, sobib nii lastele kui täiskasvanutele.

12:00
Pealava

Päri Päri

Uus loominguline trio Päri Päri (laulja Maarja Soomre, kitarrist Jaan Varts ja trummar Tanel Ruben) ammutab jõudu pärimusest. Päri Päri liigub pärituulega mööda regilaulude radu ja küsib, mis on minu pärimus, keerutab tantsuviisidel end päripäeva, lendleb ajas ja ruumis, rütmis ja harmoonias ning kogeb erinevate rahvaste pärimust seoses tänapäevaga.

12:00
Matkatelk

Kividesse kirjutatud lood

Milline on meie kurikuulus fosforiit? Kas põlevkivi põleb päriselt ka? Kes ei tea, siis selles õpitoas saab teada, näha ja katsetada. Kivimite ja mineraalide müstilise maailma avab geoloog Kairi Põldsaar.

12:00
Matkatelk

RMK poole järve matk

Matkame ümber Õrsava järve. Poole peale jõudes võib julgelt paati astuda ja ületada järve kitsaima koha. Veel julgemad ujuvad ja saavad preemia! Vahepeatuspunktis, RMK Värska lõkkekohas, toimuvad vahvad tegevused nii suurtele kui väikestele.

12:00
Õpitubade ala

Unenäopüüdja õpituba

Juhendaja Monika Viskari õpetussõnade abiga valmivad Seto Folgi õpitubades käepärastest vahenditest unenäopüüdjad, mis püüavad kõik halvad unenäod ja luupainajad oma võrku!

12:00
Õpitubade ala

Pakutrüki õpituba

Seto käsitöömeisteri Maret Vabarna juhendamisel saab igaüks endale valmistada setopärase mustriga kaunistatud pearätiku.

12:00
Õpitubade ala

Kossakoda

Pikad juuksed punutakse keerukatesse patsidesse kossakojas. Laupäeval 30.06, kell 12-16, Õpitubade alal.

12:00
Õpitubade ala

Võtmehoidja õpituba

Puidumaterjalist võtmehoidja meisterdamist saab õppida algusest lõpuni - materjali saagimisest viimistluseni välja. Võtmehoidja õpituba juhendab osavnäpp Alar Simmermann.

12:00
Õpitubade ala

Savist loomade värvimise õpituba

Savist loomade värvimise õpitoas ootab vahva kamp keraamilisi loomakesi loomingulisi kätepaare, et saada omale rõõmsavärviline karvkate. Värvitud loomakese saad koju võtta väikese tasu eest.

12:30
Lasteala, Rehetuba

Parmupilliõpituba

Cätlin Mägi käe all saab katsetada parmupilliviise. Lisaks uuritakse arhiivisalvestusi ning õpitakse, kuidas head pilli ära tunda. Mänguks saab pilli kohapeal laenutada, kuid kaasa võib ka võtta oma parmupilli.

13:00
Matkatelk

Salapärased samblad

Läheme metsa koos Tartu Ülikooli Botaanikaaia vanemaednik Sten Manderiga ja teeme sammaltaimedega lähemalt tutvust.

13:00
Matkatelk

Ämblikud kui õnneloomad

Ämblikke on peetud õnnetoojateks, kannatlikkuse ja loovuse sümboliks, keerukate oskuste leiutajateks. Kes on need kaheksajalgsed tegelikult, millist põnevat elu nad elavad ning milles seisneb nende olulisus? Retkele ämblike maailma viib arahnoloog Mart Meriste.

13:15
Koplilava

Kirju

Kolm noort viiuldajat – Helina Sommer, Juuli Kõrre ja Maria Mänd – on leidnud ühise keele pärimusmuusikas. Nii traditsioonilisi meloodiaid mängides kui ka iseendi loodud pärimuslikku omaloomingut esitades liiguvad kolm poognat kaunilt kirjus üheshingamises. Tänaseks on Kirju võitnud eriauhinna Noorte Pärimusbändide konkursil 2017, esinenud Viljandis Lõikuspeol Etnokulpide jagamisel ning tuuritanud koos ansambiga RÜÜT Pärimuspesades üle Eesti.

14:00
Matkatelk

Lõkketoiduhõnguline matk

Viime huvilised metsa elamusretkele. Metsas ootavad kokk ja lõkketulel valminud hõrgutised. Metsatarkuseid ja lõkkehõngulisi suupisteid jagab Metsaelamuse meeskond.

14:00
Matkatelk

Noorte fantaasiaretk

Loome metsast endale võlumaa, nagu meie esivanemad, kellele mets oli täis elu ja müstilisi olendeid. Mänguline retk on täis avastamisrõõmu ja muinasjuttu. Sobib 6-10 aastastele.

14:00
Matkatelk

Kohtumine loodusdokumentalist Remek Meelega

Ulukibioloog, filmimees ja dokumentalist Remek Meel jutustab oma kohtumisest metsloomadega ja sellest, kuidas sünnib loodusfilm ja mis jääb kaamera taha.

14:00
Matkatelk

Raudosjast küürimisnuustiku valmistamise õpituba

Raudosjast küürimisnuustikuga saad metalli läikima poleerida või pärast pirukataigna tegu kausi puhtaks küürida. Hiljem võid nuustiku metsa alla visata - see laguneb looduses ära! Tule töötuppa ja õpi nuustikut ise meisterdama.

14:00
Matkatelk

Süstasõit Lobotka külani ja tagasi

Veel liikumise rõõmu toob folgilisteni Kulgejate Klubi. Süstasõidule Lobotka külani ja tagasi (6km) saab minna laupäeval, 30.06 kell 14 ja 18. Hind sõitjale 10€. Algus, info ja registreerumine Matkatelgis.

14:15
Lasteala, Rehetuba

Väikekandle õpituba

Värska muusikakooli õpetaja Meeli Härmsoniga õppida mängima väikekannelt. Kohapeal on mängimiseks piiratud arv pille, mistõttu on töötuppa vajalik eelregistreerimine.

14:30
Pealava

Naised Köögis

Ansambel Naised Köögis on sündinud ühistest hetkedest Viljandi aguliköökides ajal mil kõik neli naist elasid koos selles linnas. Õhtuti korraldati hõrgutavate roogade saatel erinevates köökides meeliülendavaid köögikonverentse, kus hakkasid ühisloomingus sündima uued laulud ja lood. Mitmed tuntud laulud on pikkade arutelude ja loomingu tulemusel saanud endale uue sisuga sõnumi ja on loodud ka täiesti uusi laule südamel olevatel teemadel. Muusikat teevad selles loomingulises koosluses tuntud eesti-rootsi muusik Sofia Joons (laul, viiul, kitarr, rütmiinstrumendid), luuletaja ja kirjanik Kristiina Ehin (laul, karmoška), Katrin Laidre (laul, kitarr, kontravann, karmoška) ja Kairi Leivo (laul, parmupill).

15:00
Matkatelk

Tund Põhjalaagris

Festivali pealava ees muusikat nautides või matkatelgi juures seljakotti kohendades ei pruugi sa aimatagi, et asud endise Petseri Põhjalaagri ratsarügemendi territooriumil. Jalutuskäigu jooksul tutvume olemasolevate hoonetega ja hävinud hoonete asukohtadega.

15:00
Matkatelk

Retk muuseumi varahoidlasse

Muidu varjul hoitavaid Setomaa aardeid saavad folgilised oma silmaga vaatama minna Seto Talumuuseumi hoidlatallu koos muuseumi varahoidja Tiiu Kunstiga.

15:00
Lasteala, Rehetuba

Ülembsootska vastuvõtt

Ülembsootska Paaba Palaga räägib lastele sellest, mis tunne on olla ülembsootska, kas ta ka Pekot unes näeb, milliseid tantse tantsitakse maailma esimesel Seto Tantsupeol ja veel palju muudki.

15:45
Koplilava

Cätlin Mägi

Kontserdil kõlab justkui terve parmupilliorkester. Erinevate parmupillide harmooniale lisavad pinget luuperid ning efektiplokkide rägastik. Instrumentaalpartiisid täiendab Cätlini vokaal, mis lisab niigi rikkasse helipilti veel ühe kihi, moodustades nauditava terviku.

16:00
Matkatelk

Metsandusretk

Jalutuskäigul läbi kohalike metsade tutvume erinevate metsamajandamise võtetega. Püüame selgitada erinevate metsamajanduslike otsuste valikuvõimalusi ja tagamaid. Retke juhivad Maaülikooli metsanduse doktorid Mats Varik ja Jürgen Aosaar.

16:00
Matkatelk

Vee-elustiku õpituba

Võtame Õrsava järvest veeproove ning õpime tundma sealseid põnevaid liike, kes elavad nii vees, kui vee pinnal. Õpituba viib läbi Andro Truuverk Tartu Ülikooli Loodusmuuseumist.

16:00
Lasteala, Rehetuba

Muinasjututuba

Seto maalikunstnik ja hõbesepp Evar Riitsaar on tuntud ka kui muinasjutuvestja. Kultuuri kandja, hoidja ja loojana toob ta endaga lugusid, salapära ja vanavanemate tarkust.

17:00
Pealava

Curly Strings

Curly Strings on neljaliikmeline ansambel, mis ammutab inspiratsiooni muuhulgas ameerika bluegrassist ning osalejate isiklikust pärimusest praeguses Eesti kultuuriruumis. Nende muusika peamisteks alustaladeks on intensiivne ja mänguline musitseerimine, meeldejäävalt ilusad meloodiad ja siiras esitus. Ansambli tõus sabatähena Eesti muusikataevasse 2013. aastal oli omamoodi fenomen ning nende lugusid lauldakse lõkke ääres, kooriproovides, pulmades, “Eesti otsib superstaari” katsetel ja pensionäriklubides.

18:00
Koplilava

I Seto Tandsopido

I Seto Tandsopido on seto tantsu pidu, kus tantsitakse Setomaal eri aegadel tantsitud pärimustantse seto riietes. Lisaks väga erinevas eas tantsijatele, kelle hulgas on nii setosid kui mittesetosid, nii Setomaalt, Eestist kui kontrolljoonetaguselt Setomaalt, on kaasatud ka leelokoorid ja kõiki tantse saadavad pillimehed. Tantsimas saab näha eri aastate Seto Kuningriikide karguse ja kasatski meistreid.

20:00
Lasteala, Rehetuba

Lipp lipi peal

Üheks lasteala täheks on Teoteater, kes viib etendusega “Lipp lipi peal” vaatajad seiklema vanade eesti muinasjuttude sisse, kus võib kohata nii kavalaid rebaseid kui ka rasvase rinnaga hunte.

20:30
Pealava

Nedsaja Küla Bänd

Nedsaja Küla Bändi koosseisu kuuluvad kolm meest Värskast, Tartust ja Kanadast, kes nüüd elavad ühes väikeses külas Setomaal. 2013. aasta augustis saadi kokku, et iga-aastasel külapäeval elava muusika saatel rahvast tantsutada. Sellest peost välja kujunenud bänd on leidnud oma kõlanišši ja nüüd mängitakse peaaegu iganädalaselt üle kogu Eesti erinevatel üritustel. Viimati pandi taskusse koguni Rahvabänd 2018 võitjatiitel. Nedsaja Küla bändi repertuaar koosneb peamiselt eesti, vene, iiri ja kanada traditsioonilistest lauludest ning klassikalistest kaveritest. Nende muusika on lõbus, täis energiat ja vastupandamatult tantsule kutsuv!

21:30
Koplilava

Lõõtsavägilased

Lõõtsavägilased mängivad põhiliselt rahva- ja pärimusmuusikat, kuid nad ei pane kätt ette teistelegi muusikastiilidele. Nelja aasta jooksul on ansambel andnud juba üle 355 kontserdi, sealhulgas üles astunud nii mõnelgi tähtsamal pärimusmuusika festivalil ja üritusel. Karksi-Nuia muusikakoolis Margus Põldsepa juhendamisel kokku tulnud ansamblist õhkub nii nooruslikku vallatust kui vanemate põlvede elutarkust, mida tuuakse kuulajateni siira naeratuse ning oskusliku lõõtsamänguoskusega.

22:30
Pealava

Hoven Droven

Festivali peaesineja, Rootsi folkrokkansabel Hoven Droven, on tegutsenud juba pea 30 aastat. Rootsi rahvalauluviise segatakse julgelt särisevate kitarride ning möllavate löökpillidega, mille tagajärjel sünnib muusika, mis äratab elule ka väsinuma festivalikülastaja. Tegemist on legendaarse bändiga, mis on olnud oluliseks inspiratsiooniallikaks ka Eesti oma folkroki arengule.

11:00
Pealava plats

Seto Folgi Peräpido Treski Küünis

Ustavad Seto Folgi ja Treski Küüni sõbrad on kutsutud suvemõnusid nautima Seto Folgi järelpeole ehk peräpeole. Pühapäeva hommikul kell 11 koguneme Värska laululava platsile, kust algab piduliste ühismatk Treskisse. Kohalejõudnuid ootab suitsusaun, sportmängud, kujundujumine ja üllatusesineja! Peräpido toimub pikniku formaadis - kes süüa või juua tahab, võtab moona ise kaasa! Start 01.07 kell 11:00 Pealava plats.