LÕÕTSAVÄGILASED

REEDE 01.02 KELL 21  TARTU2024 KOPLILAVAL

Lõõtsavägilaste alguseks saab lugeda seda, kui Untsakatest tuntud Margus Põldsepp pani 2013. aasta detsembris kokku enda juures lisapillina lõõtsa õppinud õpilaste (Andres Eelmaa, Rasmus Kadaja, Tobias Tae) ansambli. Ansambel tehti mõttega, et õpilased saaksid kogemuse ja tunnetuse, kuidas on ansamblis mängida. Ootamatult hakkas ansambli tegevus, aga nii kiiresti edasi arenema, et väikene projekt kasvas suureks. 2014. aasta, 29. jaanuaril tegid Lõõtsavägilased oma esimese proovi, Karksi- Nuia Muusikakoolis. Esimene aasta kandis ansambel nime Karksi- Nuia Muusikakooli Lõõtsaansambel, kuid suvel muudeti nimi Lõõtsavägilasteks.

Esimesed pool aastat õpiti ainult pillilugusid, kuid peale seda hakati rohkem rõhku panema laulumisele. Esimesed aastad võis laval näha ainult nelja lõõtspilli, kuid 2017. aastal vahetas ansambli solist Andres Eelmaa oma põhipilli basskitarri vastu, et anda ansamblile juurde rohkem kõlavärvi. 2019. aasta jaanuarikuus liitus ansambliga Ott- Mait Põldsepp, kes mängib kitarri ja mandoliini. Lõõtsavägilased mängivad põhiliselt rahva- ja pärimusmuusikat, kuid nad ei pane kätt ette teistelegi muusikastiilidele. Viie aasta jooksul on ansambel andnud juba üle 600 kontsert-esinemise.

Samuti on Lõõtsavägilased on esinenud kõikidel suurematel folk festivalidel üle- eest ning teinud koostööd näiteks Untsakate, Zetode, Jaan Pehki, Hardi Volmeri ja Metsatölluga. Lõõtsavägilased on võitnud 2015. aastal Etno Kulbi (“Uustulnuk pärimusmuusikas”), Viljandimaa Kultuurkapitali aastapreemia 2015, ERRS
Lokulaua 2015. aastal ning 2018. aastal Raadio Elmari aasta loo tiitli looga “Kui laubä õhta jõudis”.

2. IMG_6799