Mari Kalkun

Stoonia lood

Mari Kalkun on karismaatiline laulja ja omanäolise käekirjaga looja, kes on oma soolokontsertidega esinenud enamikes Euroopa riikides ja Jaapanis ning pälvinud rohkelt rahvusvahelise meedia tähelepanu. Juulis 2023 ilmus muusikul uus kauaoodatud sooloalbum, mis toob kuulajani vanad eesti müüdid ja kaasaegse võro luule, lennutades need Kalkuni isikliku helikeele ja jutuvestmisoskuse kaudu otse tänapäeva maailma probleemide tulipunkti. 

“Uue albumi tõukejõuks oli minu enda uudishimu selle vastu, kuidas enne mind maailmast ja selle loomisest on mõeldud ja lauldud. Tahtsin jõuda ürgsema kihistuseni esinevanemate pärandis, et siduda seda kõige sellega, mida praegu enda ümber toimumas näen. Mind huvitas pöördumine tagasi päris algusesse – maailma loomise ja taasloomise juurde ning saada teada, kas vanad regilaulud suudavad kõnelda ka näiteks kliimamuutustest või ületarbimisest,” avab Kalkun albumi loomise protsessi. Nii kõnelebki kogumik sõna väest, suurest ilmapuust, mis ähvardab päikese kinni katta või hingetust ideaal-kuldnaisest, kelle treimisega me kõik vähem või rohkem tänapäeval tegeleme.

Albumi “Stoonia lood” keskseks teemaks on inimese vastuoluline suhe loodusega. Uues kavas saavad kokku ürgne ja elav pärimus. Mitmed plaadi tekstid on loodud alles äsja kaasaegsete eesti ja võro luuletajate ning Kalkuni enda poolt. Albumi pealkiri “Stoonia lood” viitab müütilise omailma loomisele sõnas ja helis. Uues kavas kõlavad Mari hääl ja kandled, klaver ning elektroonika orgaanilises sümbioosis, et luua eepilisi kõlamaastikke, mis viivad kuulaja rändama hoopis teistsugusesse aegruumi.

Luba end Mari Kalkuni muusikal kanda Seto Folk 2024 festivalil!

Mari Kalkun