retk varahoidlasse

laupäev 26.06.21
matkatelk kell 13, 15

Paloveere talu rajasid kaks teineteist leidnud seto noort, Petra Olts ja Höko, pea sada aastat tagasi. Koha valisid nad esivanemate tarkuseid arvestades metsa ehk palo äärde veidi kõrgemale kohale. Algul plaanisid ettevõtlikud noored teenida taluga raha – majutada selles noore Eesti Vabariigi lõunapiiri kaitseks loodud Põhjalaagri ohvitsere, kes üle põllu asuvas ratsaväe suvelaagris sõdureid koolitasid. Mõnus ja turvaline koht sai aga armsaks perele endale.

Kui Oltsi värskest männipalgist raiutud elumaja valmis sai ning Höko kaasavara, ait ja rehi paigas, koliti sisse. Õue istutati kaks kaskede kimpu. Ühes pundis nõnda palju kaski, kui pererahval lapsi ja teises – lapselapsi! Kaunid nõtked kased on kõrgeks kasvanud. Kevadel on nad täis askeldavaid linde ja nende sädinat, suvel pakuvad aga mõnusat varju palava päikese eest.

Tule ja vaata, kuidas elab talu uue sajandi algul ja kuula, millised on praeguse pererahva unistused. Peatumiseks on põhjust enamgi – avatud on talu aardekapid kuna just siin asub Seto Talumuuseumi varahoidla. Külalisi võtab vastu ja Setomaa aardeid näitab Seto Talumuuseumi varahoidja Tiiu Kunst.

ekskursioon_varahoidlasse